Best motion picture of the year

· Chicago (winner)

· Gangs Of New York

· The Hours

· The Lord Of The Rings: The Two Towers

· The Pianist

Achievement in directing

· The Pianist – Roman Polanski (winner)

· Chicago – Rob Marshall

· Gangs Of New York – Martin Scorsese

· The Hours – Stephen Daldry

· Talk To Her – Pedro Almodóvar

Performance by an actor in a leading role

· Adrien Brody in The Pianist (winner)

· Nicolas Cage in Adaptation

· Michael Caine in The Quiet American

· Daniel Day-Lewis in Gangs Of New York

· Jack Nicholson in About Schmidt

Performance by an actor in a supporting role

· Chris Cooper in Adaptation (winner)

· Ed Harris in The Hours

· Paul Newman in Road To Perdition

· John C Reilly In Chicago

· Christopher Walken In Catch Me If You Can

Performance by an actress in a leading role

· Nicole Kidman in The Hours (winner)

· Salma Hayek in Frida

· Diane Lane in Unfaithful

· Julianne Moore in Far From Heaven

· Renée Zellweger in Chicago

Performance by an actress in a supporting role

· Catherine Zeta-Jones in Chicago (winner)

· Kathy Bates in About Schmidt

· Julianne Moore in The Hours

· Queen Latifah in Chicago

· Meryl Streep in Adaptation

Best animated feature film of the year

· Spirited Away (winner)

· Ice Age

· Lilo & Stitch

· Spirit: Stallion Of The Cimarron

· Treasure Planet

Achievement in art direction

· Chicago; art direction: John Myhre; set decoration: Gord Sim (winner)

· Frida; art direction: Felipe Fernandez Del Paso; set decoration: Hannia Robledo

· Gangs Of New York; art direction: Dante Ferretti; set decoration: Francesca Lo Schiavo

· The Lord Of The Rings: The Two Towers; art direction: Grant Major; set decoration: Dan Hennah And Alan Lee

· Road To Perdition; art direction: Dennis Gassner; set decoration: Nancy Haigh

Achievement in cinematography

· Road To Perdition: Conrad L Hall (winner)

· Chicago: Dion Beebe

· Far From Heaven: Edward Lachman

· Gangs Of New York: Michael Ballhaus

· The Pianist: Pawel Edelman

Achievement in costume design

· Chicago: Colleen Atwood (winner)

· Frida: Julie Weiss

· Gangs Of New York: Sandy Powell

· The Hours: Ann Roth

· The Pianist: Anna Sheppard

Best documentary feature

· Bowling For Columbine (winner)

· Daughter From Danang

· Prisoner Of Paradise

· Spellbound

· Winged Migration

Best documentary short subject

· Twin Towers (winner)

· The Collector Of Bedford Street

· Mighty Times: The Legacy Of Rosa Parks

· Why Can’t We Be A Family Again?

Achievement in film editing

· Chicago: Martin Walsh (winner)

· Gangs Of New York: Thelma Schoonmaker

· The Hours: Peter Boyle

· The Lord Of The Rings: The Two Towers: Michael Horton

· The Pianist: Hervé De Luze

Best foreign language film of the year

· Nowhere in Africa (Germany) (winner)

· El Crimen Del Padre Amaro (Mexico)

· Hero (China)

· The Man Without A Past (Finland)

· Zus & Zo (The Netherlands)

Achievement in makeup

· Frida: John Jackson and Beatrice De Alba (winner)

· The Time Machine: John M. Elliott, Jr and Barbara Lorenz

Achievement in music written for motion pictures (original score)

· Frida: Elliot Goldenthal (winner)

· Catch Me If You Can: John Williams

· Far From Heaven: Elmer Bernstein

· The Hours: Philip Glass

· Road To Perdition: Thomas Newman

Achievement in music written for motion pictures (original song)

· Lose Yourself from 8 Mile; music by Eminem, Jeff Bass and Luis Resto; lyric by Eminem (winner)

· Burn It Blue from Frida; music by Elliot Goldenthal; lyric by Julie Taymor

· Father And Daughter from The Wild Thornberrys Movie; music and lyric by Paul Simon

· The Hands That Built America from Gangs Of New York; music and lyric by Bono, the Edge, Adam Clayton and Larry Mullen

· I Move On from Chicago; music by John Kander; lyric by Fred Ebb

Best animated short film

· The Chubbchubbs! (winner)

· The Cathedral

· Das Rad

· Mike’s New Car

· Mt Head

Best live action short film

· This Charming Man (Der Er En Yndig Mand) (winner)

· Fait d’hiver

· I’ll Wait For The Next One… (J’attendrai Le Suivant…)

· inja (Dog)

· Johnny Flynton

Achievement in sound

· Chicago (winner)

· Gangs Of New York

· The Lord Of The Rings: The Two Towers

· Road To Perdition

· Spider-Man

Achievement in sound editing

· The Lord Of The Rings: The Two Towers (winner)

· Minority Report

· Road To Perdition

Achievement in visual effects

· The Lord Of The Rings: The Two Towers (winner)

· Spider-Man

· Star Wars Episode II Attack Of The Clones

Adapted screenplay

· The Pianist: screenplay by Ronald Harwood (winner)

· About A Boy: screenplay by Peter Hedges and Chris Weitz & Paul Weitz

· Adaptation: screenplay by Charlie Kaufman and Donald Kaufman

· Chicago: screenplay by Bill Condon

· The Hours: screenplay by David Hare

Original screenplay

· Talk To Her: written by Pedro Almodóvar (winner)

· Far From Heaven: written by Todd Haynes

· Gangs Of New York: screenplay by Jay Cocks and Steve Zaillian and Kenneth Lonergan; story by Jay Cocks

· My Big Fat Greek Wedding: written by Nia Vardalos

· Y Tu Mamá También: written By Carlos Cuarón and Alfonso Cuarón